Trojanovice v Beskydech: Architektonický zázrak Beskyd
Trojanovice, malebná obec v srdci Beskyd, leží pod hřebeny Radhoště a Tanečnice. S necelými třemi tisíci obyvateli se stala příkladem, jak lze propojit tradiční valašskou architekturu s moderním designem. Od roku 2006, kdy se starostou stal Jiří Novotný, se obec začala měnit v architektonický klenot díky spolupráci s (obecním) architektem Kamilem Mrvou.
Co udělali
Prvními projekty byly v roce 2010 zvonička na Horečkách, postavená i jako symbol odporu proti obnovení černouhelných dolů v Beskydech, a šatny se zázemím pro místní fotbalové hřiště. To odstartovalo sérii dalších architektonických zásahů, včetně revitalizace centra obce, kde vznikla například nová knihovna, informační centrum či kavárna Trojkafe. Také došlo k přestavbě obecní budovy pro potraviny českého řetězce Hruška. Další významnou stavbou je horní stanice lanovky na Pustevnách. Realizovány jsou i menší projekty jako například již zmíněná zvonička na Horečkách, brána Radegastových Beskyd nebo Radegastovo posezení.
Jak to udělali
Spolupráce mezi starostou a architektem je klíčová. Společně se zaměřili na funkčnost, propojení s přírodou a design inspirovaný valašskou tradicí. Stavby mají nejenom vizuálně povýšit danou lokalitu, ale mají být také funkční a do obce lákat nové obyvatele. Projekty byly financovány z různých zdrojů, včetně příspěvků z okolních vesnic a měst, místních iniciativ a firem i občanů. Na stavbách se často podíleli dobrovolníci.
Výsledky
Architektonické projekty v Trojanovicích přinesly řadu pozitivních dopadů. Obec získala několik ocenění, včetně titulu a čestného uznání v rámci soutěže Stavba roku Moravskoslezského kraje. Nejvýznamnějšímu uznání se dostalo horní stanici lanovky na Pustevnách, která získala cenu Grand Prix a byla nominována na evropskou cenu Mies van der Rohe Award. Zvonička na Horečkách se stala symbolem kulturního bohatství regionu a přilákala pozornost médií i turistů. Projekty také zlepšily kvalitu života obyvatel, kteří nyní mají přístup k moderním službám a veřejným prostorům.
Problémy
Během realizace projektů se objevily i problémy. Některé projekty musely být odloženy kvůli nedostatku financí. Nicméně, díky vytrvalosti a spolupráci mezi obcí a architekty se podařilo většinu plánů úspěšně dokončit. Obec se také musí potýkat s časovou náročností získávání stavebního povolení, což je problém primárně u liniových staveb (v tomto případně se jednalo o cyklostezky).
Podobné případy
z dalších obcí
Obec Neratov v Orlických horách, známá svým poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie, se stala symbolem obnovy a péče o kulturní dědictví. Zchátralý kostel, který byl poškozen v roce 1945, byl díky intenzivní rekonstrukci a podpoře dárců přeměněn na multifunkční prostor sloužící nejen bohoslužbám, ale i kulturním a společenským akcím.