Když mysl křičí: Posloucháme dostatečně?
Duševní zdraví je klíčovým prvkem celkového zdraví jednotlivců i společnosti. V roce 2023 vykazovalo 30 % žáků 9. ročníku základních škol známky úzkosti a 40 % střední až těžké deprese. U dospělé populace jsou čísla podobná – v roce 2020 se s nějakým duševním onemocněním potýkalo téměř 30 % dospělých, což koresponduje s celoevropskými daty, které stanovují, že stresem, depresí a úzkostí trpí 27 % pracujících občanů. Duševní potíže jsou také nejčastějším tématem seniorů volajících na Linku seniorů. Tato skupina obyvatel se navíc často setkává s bagatelizací svých problémů. Tato konference se zaměří na aktuální výzvy v oblasti duševního zdraví v České republice. Diskutována budou témata jako stres spojený se studiem, pracovní vyhoření, vliv sociálních médií na duševní pohodu a specifické potřeby seniorů v oblasti duševního zdraví.
Konference se ve třech panelech bude zabývat otázkami spojenými s duševním zdravím. Panely jsou rozdělené dle věku na bloky zaměřené na studující, pracující a seniory. První z nich se zaměří aktuální témata žáků a studentů z oblasti péče o duševní zdraví. Ve druhém panelu se podíváme na syndrom vyhoření či otázky spojené se vztahy v rodině a výchovou dětí. Hosté třetího panelu se zaměří na kvalitu a dostupnost služeb poskytovaných seniorům včetně jejich možného zapojení do aktivního společenského života.
KEYNOTE SPEECH
Dostupnost péče, systémové problémy, nedostatečné kapacity, otázka odbornosti, nedostatečná legislativa (zákon o psychoterapii)
Petr Winkler, ředitel Národního ústavu duševního zdraví
PANEL I: Za lavicemi a obrazovkami – Duševní zdraví studujících
Studium může být obdobím objevování a růstu, ale také stresu, úzkosti a tlaku na výkon. Tento panel se zaměří na vlivy, které ovlivňují duševní pohodu studujících, od stresu spojeného se studijními nároky přes kombinaci studia a práce až po dopady sociálních sítí. Hosté tohoto panelu budou také diskutovat o tom, jak podporovat mladé lidi v hledání strategií pro nastolení rovnováhy a zdravějšího přístupu ke studijním povinnostem.
Panelisté:
Petr Winkler, ředitel Národního ústavu duševního zdraví
Klára Neumannová, krizová interventka, lektorka Krizí s vizí
Barbora Pšenicová, ředitelka organizace Nevypusť duši
Kathryn Williamsová, konzultantka a psycholožka Linky bezpečí
PANEL II: Pod tlakem dnešní doby – Kariéra, rodina a duševní zdraví
Tlak na výkon, neustálá dostupnost a kombinace pracovních a osobních závazků přinášejí mnoho výzev pro duševní zdraví pracujících. Sociální očekávání, ať už jde o budování kariéry, zakládání rodin či zvolení životního směru jako takového, mohou vytvářet stres a nejistotu. Kritika na sociálních sítích, které často vytváří zkreslené představy o úspěchu, „vhodném“ životním stylu či „správné“ výchově dětí, jen zvyšuje možný psychický tlak. Panel se zaměří na syndrom vyhoření, zvládání stresu i hledání rovnováhy mezi prací a osobním životem. Jak se chránit před negativními vlivy a podpořit vlastní psychickou pohodu?
Panelisté:
David Fiedler, zakladatel neziskové organizace Nevyhasni
Eliška Remešová, psychoterapeutka, zakladatelka institutu MEZILIDMI
Karolína Peruth, psycholožka, krizová interventka, psychoterapeutka, spoluautorka podcastu Psycholožky v županu
Lenka Špaková, socioložka, expertka na problematiku sendvičové generace
PANEL III: Duševní zdraví seniorů – Péče, podpora a aktivní život
Stárnutí přináší specifické výzvy, které ovlivňují duševní zdraví seniorů. Nedostatek péče, sociální izolace nebo ztráta možnosti zapojovat se do společenských aktivit mohou ovlivnit jejich psychickou pohodu. Tento panel se zaměří na to, jak podporovat seniory v udržování aktivního a důstojného života, jak posilovat jejich sociální vazby a bojovat proti násilí či zanedbávání v péči. Diskutovat budou hosté posledního panelu také o možnostech zapojení seniorů do komunitního života a důležitosti empatie v péči.
Panelisté:
Jan Bartoš, ředitel Centra ELPIDA
Klára Gramppová, psycholožka, zástupkyně ředitelky Linky seniorů
Pavlína Zoubková, terénní psycholožka a odborná konzultantka na lince důvěry Senior telefon organizace Život 90
Program konference
09:00 - 09:30 Registrace účastníků
09:30 - 09:35 Úvodní slovo
09:35 - 10:00 Keynote speech
10:00 - 11:30 PANEL I: Za lavicemi a obrazovkami – Duševní zdraví studujících
11:30 - 11:45 Coffee break
11:45 - 13:00 PANEL II: Pod tlakem dnešní doby – Kariéra, rodina a duševní zdraví
13:00 - 13:45 Lehký oběd
13:45 - 15:00 PANEL III: Duševní zdraví seniorů – Péče, podpora a aktivní život
15:00 Závěr konference
Datum
21. 3. 2025
Čas
9:00 - 15:00
Místo konání
Spojka Events (Pernerova 697/35, Praha 8)
Moderuje
Barbora Urbanová, Michaela Šebelová, Jarmila Levko